Niedziela, 17 lutego 2019

Tagi: Fordon Jeremi Przybora Konstanty "Kot" Przybora Jan Kwiatoń

15 czerwca 2015, aktualizowano: 15 czerwca 2015

„Kot” Przybora w dworku ojca

Konstanty „Kot” Przybora z żoną Anną, w towarzystwie Jana Kwiatonia oraz Piotra Tołoczki, odwiedzili fordońskie miejsca związane z młodością Jeremiego Przybory

Fot.: Jan Jeremi Przybora

Marek Chełminiak

Konstanty „Kot” Przybora, syn Jeremiego Przybory nie krył radości z projektu postawienia w Fordonie pomnika jego sławnego ojca.

Konstanty „Kot” Przybora przyjechał do Bydgoszczy na uroczystości związane z jubileuszem Radia PiK. Jeremi Przybora był pierwszym spikerem powojennego radia. Z tej okazji jego imię otrzymało największe studio Polskiego Radia PiK, a syn oraz wnuk Starszego Pana odsłonili tablicę upamiętniającą seniora rodu. Następnego dnia po uroczystościach w bydgoskiej rozgłośni, Konstanty „Kot” Przybora z synem Janem Jeremim i żoną Anną odwiedzili Fordon i miejsca związane z młodością ojca, który mieszkał przed wojną w dworku dziadków. Dom ten stał wówczas na skraju dzisiejszego osiedla Tatrzańskiego. Gościom towarzyszyli Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon oraz Piotr Tołoczko z Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UT-P, autor projektu pomnika Jeremiego Przybory. - Miejsce to znam z opowiadań taty, który był związany z nim emocjonalnie. Jestem wzruszony, że przybyłem tu z synem i żoną - mówił „Kot” Przybora, który dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie.
Pobyt rodziny Jeremiego Przybory stał się okazją do zaprezentowania koncepcji skweru pomiędzy ulicami Skarżyńskiego, Pelplińską oraz Galerią Fordon, na którym ma stanąć pomnik słynnego dziennikarza i poety. Projekt i miejsce bardzo spodobały się jego synowi. Goście odwiedzili też pracownię Piotra Tołoczki na UT-P, gdzie obejrzeli projekt pomnika, przedstawiającego sylwetkę czternastoletniego chłopca, biegającego wśród fordońskich górek. Do jego stworzenia posłużyły, m.in., archiwalne zdjęcia z młodości Jeremiego Przybory, udostępnione przez jego syna. Przedstawiono także harmonogram prac związanych z realizacją projektu.
- Rozmawialiśmy już w tej sprawie z wiceprezydentem Mirosławem Kozłowiczem, który obiecał pomoc i przekazał wstępny projekt skweru do dalszego opracowania przez fachowców Urzędu Miasta - mówi Jan Kwiatoń, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Rozpoczęto także starania o pozyskanie pieniędzy na ten cel. Być może część z nich pochodzić będzie z programu 5/6.