Niedziela, 17 lutego 2019

Tagi: chóry Pałac Młodzieży kultura przegląd chóralny filharmonia pomorska koncert śpiew

21 października 2016, aktualizowano: 21 października 2016

Bydgoszcz: W Filharmonii Pomorskiej wystąpią chóry z całej Polski

Chóry z całej Polski wystąpią przed jury

Fot.: Filip Kowalkowski

Justyna Tota

Bydgoski Pałac Młodzieży po raz 36. rozpoczyna największy w kraju przegląd chóralny dzieci i młodzieży. Dziś było otwarcie, już w sobotę przesłuchania - można przyjść do Filharmonii Pomorskiej i posłuchać konkursowych występów 17 chórów. Uwaga, w sobotnim „Expressie" mamy do wygrania zaproszenia dla Czytelników.

Jeśli ktoś myśli, że dzieci i młodzież śpiewanie w chórze „nie kręci”, ten koniecznie powinien wybrać się w sobotę do Filharmonii Pomorskiej (9.00-17.00), gdzie ponad 600 młodziutkich (do 16 lat) i młodych (do 21 lat) jest niczym wielka rodzina. Bo w chórze jak w drużynie - liczy się praca zespołowa, zwłaszcza jeśli ta drużyna liczy kilkadziesiąt osób.


- W naszym konkursie mogą brać udział chóry maksymalnie 45-osobowe i co ciekawe, dużo dyrygentów przybywa z tak dużymi zespołami, których przygotowanie wymaga potężnej pracy - mówi nam Dorota Tomaszewska, koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, organizowanego od 35 lat przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.

Warto dodać, że dyrygenci często pracują z dziećmi i młodzieżą „po godzinach”, bo szkolne etaty dodatkowych zajęć nie przewidują, a mimo to... - Pojawiają się nowi dyrygenci, którzy po raz pierwszy występują w naszym konkursie, co nas niezmiernie cieszy - przyznaje Dorota Tomaszewska, która nie kryje radości z jeszcze innego powodu. - W tym roku powróciły chóry z miast, które od lat u nas już nie gościły, choć kiedyś zdobywały najwyższe laury, jak chór z miejscowości Głuchołazy czy Głubczyc. Prawdopodobnie to wychowankowie dyrygentów, którzy niegdyś uczestniczyli w przeglądzie, a teraz jako ich następcy kontynuują to dzieło - mówiła nam jeszcze przed rozpoczęciem konkursu jego koordynatorka.

Siedemnaście chórów, występujących przed jury, zostało wybranych z całego kraju przez radę artystyczną konkursu. Zespoły chóralne podczas przesłuchań muszą wykonać utwór obowiązkowy (odpowiednio dobrany do kategorii chóru) i utwory dowolne. Werdykt jury zostanie ogłoszony w sobotę podczas uroczystej gali na scenie filharmonii. Zanim to nastąpi, jeszcze po przesłuchaniach uczestnicy konkursu zrelaksują się, biorąc udział w twórczych zabawach „Pikniku chóralnego”. Także dyrygenci - w tym pedagodzy muzyki z Bydgoszczy - mogą uczestniczyć w otwartych warsztatach.

W sobotę w południe koncert galowy, na którym prezentują się nie tylko chóry, ale także zespoły taneczne, teatralne z Pałacu Młodzieży i soliści operowi… Wszyscy uczestnicy konkursu wykonają utwory, przygotowane specjalnie na galę: „Hymn Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella”, „Hymn Trzeciego Tysiąclecia” oraz „Do życia budzi mnie muzyka”. - W koncercie sięgać będziemy też do przebogatych zbiorów pieśni Feliksa Nowowiejskiego, którego rok obecnie obchodzimy. Mamy nadzieję, że niezapomniane wrażenie zrobi wspólne wykonanie Roty. Zaśpiewają ją wszystkie chóry oraz publiczność - zapowiada reżyser koncertowej gali i wicedyrektor Pałacu Młodzieży, Magdalena Bereda.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.