Niedziela, 17 lutego 2019

Koniec z najtańszymi jajkami? Lidl wycofa z półek jajka z chowu klatkowego

Jajka stemplowane cyfrą “3” oznaczają rodzaj hodowli, w którym kura całe swoje życie spędza w klatce

Fot.: pixabay.com

Lidl wycofa się ze sprzedaży jajek oznaczonych cyfrą “3”, czyli pochodzących z chowu klatkowego. Znikną z półek sieci za sprawą ekologów.

Popularna sieć dyskontów podjęła decyzję o wycofaniu jajek z chowu klatkowego za namową organizacji ekologicznych. Po rozmowach ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki oraz z członkami Open Wing Alliance, Lidl postanowił całkowicie zrezygnować ze sprzedaży tzw. “trójek” do roku 2025.


Sprzedawane (nie tylko w Polsce) jajka muszą zawierać pieczątkę informującą, między innymi o sposobie chowu kur, które je zniosły. Cyfry od 0 do 3 oznaczają, mówiąc w uproszczeniu, poziom swobody, który posiada w gospodarstwie dana kura.

Przeczytaj:

Uwaga! Biedronka wycofuje jajka z salmonelląTzw. “zerówki” to chów ekologiczny, jaja pochodzące od zwierząt wolnych, nie trzymanych w klatkach, które mają dostęp do świeżego powietrza i światła słonecznego. Trójki to chów klatkowy, najtańszy sposób chowu, przyjazny konsumentom, choć niekoniecznie samym kurom.

- Jajka oznaczone cyfrą “3” pochodzą z chowu klatkowego, który jest dla kur niosek dożywotnim więzieniem. Ten przedmiotowy i niehumanitarny sposób hodowli jest coraz częściej krytykowany i bojkotowany przez świadomych konsumentów - piszą Otwarte Klatki, nie kryjąc swojego zadowolenia z decyzji dyskontu.

Jajka stemplowane cyfrą “3” oznaczają rodzaj hodowli, w którym kura całe swoje życie spędza w klatce, nie wychodząc z niej, nie widząc światła słonecznego, ani nawet nie mogąc się swobodnie obrócić. Przez wielu, jaja z innych rodzajów chowów nazywane są więc tymi od szczęśliwych kur, w przeciwieństwie do popularnych “trójek”.

"Trójki" są jednak najtańszymi i najłatwiej dostępnymi w Polsce jajami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 02-11-2016 21:22

  Oceniono 3 razy 1 2

  - pAy: Uważam, że chów klatkowy nie jest zbrodnią, o ile klatka dla kury miałaby powyżej 15m2 :)

  Odpowiedz

 2. 02-11-2016 20:58

  Oceniono 4 razy 1 3

  - gosposia : Brawo .Dobrze .Wróćmy do zdrowej Polskiej żywności. To jest nasze zdrowie ,dbajmy o nie . Gdzie Polskie sklepy .

  Odpowiedz